naše škola

menu

úvodní stránka
naše škola
kontakty
zaměstnanci
mateřská škola
školní jídelna
školní družina
dokumenty
školská rada
zájmová činnost
mimoškolní aktivity
akce + fotogalerie
registr oznámení
napište nám
autor stránek

jsme Ověřená firma

ZŠ a MŠ SÁZAVA, příspěvková organizace - netkatalog.czZákladní školy - netkatalog.cz

 

 

fotogalerie - 2010/2011


Vzdělávací program o lidech se zdravotním postižením HELE LIDI

Ve čtvrtek 17. března jsme měli pro děti z mateřské školy a žáky ze základní školy vzdělávací program o nevidoucích lidech z občanského sdružení Slepíši. 
Zdravotní postižení se může stát každému z nás v průběhu života, v důsledku nemoci, získat dědičně nebo vystavováním se velké zátěži. Je důležité, aby se děti s takto postiženými lidmi setkaly, aby poznaly, jak žijí, co mohou dělat, a jak se k nim chovat. Dozvěděly se, jak vnímají svět kolem sebe jinými smysly než těmi, na které se spoléháme my, především zrak. 
Děti ze školy si měly donést šátky a prázdnou krabičku od nápoje. Na co šátky? Aby si vyzkoušely, jaké to je nespoléhat se při orientaci v prostoru na zrak. Do třídy vešly se zavázanýma očima a posadily se na židle. Zkoušely hmatem rozeznat předměty, vkládané jim do rukou. Důležitá byla otázka: „Máš volné ruce?“ To proto, aby se jim nehromadily předměty v rukou a mohly se soustředit na zkoumanou věc. Potom rozeznávaly různé zvuky. Mohly si vyzkoušet vést nevidomého Pavla. Zkusily si pohyb po místnosti se slepeckou holí. Pavlovi pokládaly otázky, ve kterých se zajímaly, co může a nemůže dělat. Dozvěděly se, že hraje na pět hudebních nástrojů, jaké učebnice měl ve škole, jak rozeznává bankovky, když jde nakoupit, a že ze sportů má nejraději turistiku a plavání, ale jen bazénu, kde se může orientovat. Vyprávěl jim, že se nejvíc orientuje podle sluchu. Nevidomí lidé často pracují s keramickou hlínou a tvoří opravdu překrásné věci. Žáci z keramické hlíny vytvářeli obličej. Postupovali stejně jako nevidomí lidé. Pavel jim byl po celou dobu práce nápomocný. Po programu v základní škole přešli Pavel se slečnou Bernátovou do školky. Dětem vyprávěli pohádku a celý program upravili právě pro jejich věk. Děti si hmatem vyzkoušely doplnit kuličky a špalíčky do různých otvorů v keramických postavách, např. kočičky nebo pejska. Nakonec si ve skupinkách vyzkoušely z hlíny modelovat na šablonách auto, kytičku a sluníčko. 
Program byl pro děti a žáky velkým přínosem, seznámili se s nevidomým Pavlem a dostali možnost přemýšlet o tom, že jsou i jiní lidé, kteří nemohou vnímat svět všemi pěti smysly, ale i přesto mohou mít plnohodnotný život. Školáci už budou vědět, jak se chovat k nevidomému člověku, když se s ním setkají.
Více informací o občanském sdružení naleznete na: www.slepisi.eu
 

nové fotografie

Naše akce

Párkový lyžařský závod

Mikulášská nadílka
ve škole i školičce

IQpark

Výtvory ze školní družiny

Podzim v mateřské škole

Podzimní výzdoba školy a výtvory školáků

Sázavská mrkev

Školní výlet
a exkurze

Společný projekt

Ukázka výcviku dravců a sov