naše škola

menu

úvodní stránka
naše škola
kontakty
zaměstnanci
mateřská škola
školní jídelna
školní družina
dokumenty
školská rada
zájmová činnost
mimoškolní aktivity
akce + fotogalerie
registr oznámení
napište nám
autor stránek

jsme Ověřená firma

ZŠ a MŠ SÁZAVA, příspěvková organizace - netkatalog.czZákladní školy - netkatalog.cz

 

 

fotogalerie - 2010/2011


Vánoční řetěz přátelství

V úterý 21. 12. byl pro naše školáky i školkáčky zvláštní den. Jak to, ptáte se? Už v tom, že ráno do budovy školy přicházely všechny děti bez rozdílu věku s batůžky na zádech. V batůžcích ale nebyly svačinky pro děti, ale dobrůtky pro obyvatele lesa. Ale začnu pěkně od začátku. Ráno jsme se všichni sešli ve školce a rozdělili jsme se do skupin po 8 dětech – malí i velcí, kluci i holky. Poté dostala každá skupina úkol – vytvořit vánoční řetěz, ale tak, aby se střídala velikost očka, jedno bylo velké a jedno malé. Vlastně přesně tak, jak to vypadalo v každé skupině. Také se tam střídaly velké děti s malými. Děti si samy mohly vybrat barvy oček, takže se nám sešel řetěz modrobílý, oranžovozelený, červenobílý a ještě další. A nakonec jsme je spojily v jeden velký řetěz a vysvětlily si ,že v jednotě je síla a velikosti či věku kamaráda nezáleží. Poté každá skupina měla napsat své vánoční přání. A sešla se nám opravdu úroda skvostných výroků. Děti přály zdraví všem lidem, zvířatům to, aby se vzájemně nekousala, měla dostatek jídla nebo i to, aby se jim broky vyhýbaly. Rostlinám přály dostatek výživy, planetě lepší skutky lidí a nakonec všem klídek, pohodu i „bohactví „ 
U vánočního stromku jsme si všichni zazpívali vánoční koledy, což ocenily hlavně nejmenší děti a předvedly své libozvučné hlásky. A hurá do šatny! Rychle teple obléknout, vzít batůžky s dobrotami a alou do lesa. Připomínám, že tak rychle jako dnes, děti ze školky ještě oblečeny nebyly. Jak to? Jednoduše. Velcí školáci pomohli svým malým kamarádům do kombinézy, nasadili rukavice, uvázali šálu, zavázali tkaničky u bot a vyrážíme do nejbližšího lesa udělat zvířátkům pěkné Vánoce. Hluboký sníh nám trochu komplikoval cestu, takže sem tam se i padalo, ale bylo to do měkkého a vždy tam byla nějaká pomocná ruka, která dotyčnému pomohla na nohy. V lese jsme nastrojili u několika stromů opravdu slavnostní tabuli. Bylo tam seno, kukuřice, tvrdý chléb, obilí, hovězí lůj, ale i řepa, mrkev či semínka máku a slunečnice. Děti si opravdu daly záležet a vše načančaly tak, aby to zvířátka našla, a aby jim chutnalo. Ještě zbývalo udělat pár snímků a už jsme se kutálely z kopce dolů, a pak už zase zpátky do školy na oběd. V jídelně pak bylo velice rušno a všichni rozebírali dnešní den, zážitky a vtipné okamžiky, kterých bylo opravdu hodně. Děti byly velice spokojeny a už se nás ptaly, kdy že podobnou akci zopakujeme. Na jaře se určitě znovu spojíme a společně opět něco zajímavého vytvoříme. A kam se poděl náš VÁNOČNÍ ŘETĚZ PŘÁTELSTVÍ? Ozdobili jsme jím zábradlí v budově školy. Začíná nahoře u půdy a pokračuje přes horní třídu, školku a končí pod schody u dolní třídy. Tak až půjdete pro své dítko do školy či školky, tak naše veledílo uvidíte a můžete si přečíst i ta čistá a upřímná dětská vánoční přání.
Ještě bych chtěla zdůraznit, že v celém programu učitel fungoval jako pozorovatel, maximálně jako poradce. Starší děti neměly nejmenší problém dovést své malé kamarády na záchod, ukázat jim, jak mají pracovat, nalít jim čaj, či jinak se o ně postarat. Já jako pozorovatel vidím, jak se dětem posilují vlastnosti, které jsou nesmírně důležité, jako pomoc, tolerance, ohleduplnost, takt a láska k bližnímu i přírodě, což patří do morální výchovy, která je součástí školního vzdělávacího programu. Buďme rádi, že v Sázavě máme takové děti, které jsou uvědomělé, tolerantní a šikovné a važme si zázemí, které jim škola v čele s paní ředitelkou Mikyskovou zajišťuje.
                                                                                                Mgr.Věra Danišková


 

nové fotografie

Naše akce

Párkový lyžařský závod

Mikulášská nadílka
ve škole i školičce

IQpark

Výtvory ze školní družiny

Podzim v mateřské škole

Podzimní výzdoba školy a výtvory školáků

Sázavská mrkev

Školní výlet
a exkurze

Společný projekt

Ukázka výcviku dravců a sov